Nejste sami
Pozůstalí pomáhají pozůstalým
Cíle projektu:
- Vybudování proškolené sítě dobrovolných poradců - průvodců z řad rodičů a dalších příbuzných, kteří prožili smrt svého dítěte v jakémkoliv věku a z jakékoliv příčiny, naučili se znovu žít a chtějí dále pomáhat ostatním. Iniciace podpory odborné veřejnosti.
- Následné zajištění a poskytování svépomocného poradenství pro další rodiče a celé rodiny, kteří se do této situace dostanou.
.
Proč jsme projekt vytvořili:
Iniciace projektu vzešla od rodičů, kteří v době po úmrtí dítěte postrádali a hledali jakýkoliv kontakt s lidmi se stejnou životní zkušeností. Zároveň se dostávali do situací, které v té době nebyli schopni řešit (problémy s komunikací v rodině, ve svém okolí, s institucemi).
Na základě našich setkání s rodiči jsme zjistili, že jejich pocity a potřeby v těchto chvílích jsou velmi podobné a že rodiče jsou ohroženi:
- unáhlenými rozhodnutími na základě tlaku okolí a předsudků o způsobu pohřbu a délce truchlení
- rozvody a rozpadem vazeb v celé rodině
- ztrátou zaměstnání
- pokusem o spáchání sebevraždy
Zároveň existují i lékařské studie, ve kterých je prokázáno, že smrt dítěte urychluje smrt rodičů. Matky zemřelých dětí jsou mnohem více náchylné k úrazům, nemocem a k užívání návykových látek.
Rádi bychom proto prostřednictvím tohoto projektu na základě vlastních zkušeností a podpory odborné veřejnosti vytvořili jasnou nabídku služby v oblasti poradenství pro pozůstalé. Jsme přesvědčeni, že konkrétní nabídka pomoci prolomí obavy a předsudky lidí se v této situaci obrátit se žádostí o pomoc a podporu. V České republice se o smrti stále moc nemluví, i když se situace pomalu zlepšuje. Lidé nejsou na takovou pomoc zvyklí a její vyhledávání většinou považují za projev slabosti, nevěří v její účinnost. Je to období, kdy podléhají nátlakům okolí a předsudkům, ztrácejí schopnost reálně uvažovat a dělají rozhodnutí, kterých pak mohou litovat celý život.
Pozůstalé rodiče a sourozence provázíme v duchu myšlenky, že vše, co prožívají, je normální reakce na ztrátu blízkého člověka, která má určité fáze a přirozený vývoj.
Největším přínosem laického poradenství je vlastní zkušenost poradců - dobrovolníků, která je nepřenositelná. Všichni dobrovolníci nejprve projdou speciálním kurzem, následovaným vstupními testy. Znalosti a schopnosti laických poradců jsou poté každý rok prohlubovány a upevňovány při pravidelných supervizích pod vedením zkušených profesionálů.
Podmínky k přijetí do projektu jako laického poradce:
- zájemce je rodič (či blízký příbuzný), který prožil smrt svého dítěte
- od úmrtí dítěte uběhlo minimálně 13 měsíců
- absolvování e-learningového kurzu laických poradců
- absolvování vstupních psychologických testů
- pohovor se členy realizačního týmu a odbornými garanty projektu
- čistý trestní rejstřík
,
Odborná garance projektu:
PhDr. Ilona Špaňhelová a PhDr. Naděžda Špatenková, PhD..
Koordinátorka projektu:
Ing. Jana Horáková, nejstesami@dlouhacesta.cz, tel. +420 721 288 215
,
Dnešní láskyplné vzpomínky

Štěpán Kourek
* 08.06.1995
† 04.12.2011

Martin Zeman
* 08.06.1992
† 20.10.2006

Lukáš Kopiec
* 13.12.1992
† 08.06.2012
Podpořte nás
č. účtů na provoz a aktivity DC
............2032560001/5500 (Raiff)
............2600173430/2010 (FIO)
č. účtu pro veřejnou sbírku DC
............2032560028/5500 (Raiff)
Nakupujte ve svých e-shopech
přes portál GIVT.cz
.....................
Staňte se našimi členy
Další možnosti podpory
naší činnosti najdete ZDE
ZA VAŠI PODPORU DĚKUJEME!